06 lip

Chiropraktyka. Czym jest i w czym pomaga?

Chiropraktykę znano już w czasach Hipokratesa, który w przesunięciu kręgów upatrywał przyczyn wielu schorzeń. Nazwa pochodzi z języka greckiego od „chiro”, czyli ręka i „practicos” – czynione.

 

Metoda ta skutecznie leczy wiele dolegliwości, nawet z pozoru nie mających nic wspólnego z kręgosłupem. Chiropraktyka nie ogranicza się do zwalczania dolegliwości i objawów tylko w obrębie kręgosłupa. Nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa wywierają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dolegliwości w rejonie oczu, głowy, narządów wewnętrznych oraz kończyn górnych i dolnych mogą być powodowane zablokowaniami kręgów czy skrzywieniem w obrębie kręgosłupa.

Właściwie prowadzona terapia kręgów potrafi zniwelować objawy alergii, a nieraz sparaliżowanym osobom wraca czucie i władza w kończynach. Według założeń chiropraktyki kręgi, które się przemieszczą, albo ulegną choćby niewielkiej dysfunkcji, wywołują problemy zdrowotne, które bardzo często trudno powiązać z kręgosłupem. Nawet drobne skrzywienia czy zablokowania sprawiają, że nerwy obwodowe są uciskane, co prowadzi do powstania wielu niepożądanych objawów.

Jednak najczęściej do chiropraktyka zgłaszają się pacjenci, którzy cierpią z powodu bólu odcinka szyjnego i lędźwiowego.

 

Chiropraktyka wykorzystywana jest w terapii wielu chorób, ponieważ oddziałuje na pracę różnych narządów, a nawet układów. Wpływa m.in. na krążenie, funkcjonowanie układu pokarmowego i oddechowego. Przynosi ulgę w migrenach, gdy to konieczne obniża ciśnienie krwi, usprawnia również niektóre zaburzenia w działaniu mięśnia sercowego.

Mimo dobrodziejstw, które niesie, metoda nie może być stosowana u wszystkich. Pełne zabiegi nie są wykonywane u osób, które przeszły operacje na kręgosłupie i mają stabilizatory czy stałe usztywniacze oraz cierpią z powodu stanu zapalnego tego obszaru, infekcji albo nowotworu kręgosłupa. Pacjenci po 60 roku życia oraz dzieci również nie będą miały wykonywanych pełnych zabiegów chiropraktycznych.

Nie oznacza to, że takim osobom nie można wykonać zabiegu. W takim wypadku pracuje się tylko na tkance miękkiej. Zabiegi takie mogą być równie efektywne.

 

Przekonanie, że do wielu chorób przyczynia się dysfunkcja kręgosłupa, już dawno wyszło ze sfery teorii. Medycyna tradycyjna udowodniła tezę. Od kręgów odchodzą kanały nerwowe, które sprzęgają się ze wszystkimi częściami organizmu. Nerwy rdzeniowe, które znajdują się w różnych odcinkach kręgosłupa, odgrywają rolę w funkcjonowaniu wszystkich organów. Wpływają na pracę m. in. śledziony, jelit, nerek, żołądka, przepony, a nawet oczu, uszu i jamy ustnej. Jeśli kanały nerwowe lub korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy podlegają nawet nieznacznemu uciskowi wywołują różne dolegliwości, a ich charakter zależy od miejsca, w których wystąpiły zaburzenia kręgosłupa oraz od skali uszkodzenia.

Nieprawidłowości w odcinku szyjnym nieraz stają się powodem dzwonienia w uszach, a także drżenia rąk czy ich drętwienia. Uszkodzenia w odcinku piersiowym mogą powodować duszności i ból w klatce piersiowej, przyczyniają się również do bólu nóg i płytkiego oddechu.

 

Adrian Kasprzak