11 sie

LAWINA ZDROWIA – CHIROPRAKTYKA

      Zawód chiropraktyka powstał w 1895 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Tam właśnie jest drugim co do ilości zatrudnionych zawodem medycznym w podstawowej opiece zdrowotnej. Chiropraktyka bardzo szybko się rozpowszechniła na inne kraje. Aktualnie jest oficjalnie uznawana między innymi w USA, Kanadzie, Szwajcarii, Niemczech, Nowej Zelandii, Australii, Boliwii, w krajach skandynawskich, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii oraz Japonii. W Polsce również rozwija się szybko dzięki Akademii Chiropraktyki. Ciekawe jest, iż statystyki z towarzystw ubezpieczeniowych w Stanach Zjednoczonych, ukazują, że opieka chiropraktyczna wymaga mniejszych kosztów zabiegów oraz niższych odszkodowań pourazowych niż medyczna. Ludzie korzystający z opieki chiropraktycznej mają znacznie mniej godzin nieobecności w pracy. Poza tym chiropraktyka zmniejsza ilość przypadków inwalidztwa i cierpienia w stosunku do podobnych przypadków, którymi zajmuje się wyłącznie opieka medyczna. Najważniejsze jest jednak, że chiropraktyka nie sprawia najmniejszego zagrożenia dla zdrowia człowieka.

terapia-bolu-kregoslupa-lodz-manual-medic-gabinet-rehabilitacji

      Zaburzenia w równowadze segmentów kręgosłupa, kręgów, miednicy i kości czaszki u człowieka są bardzo częste. Nienaturalne zaangażowanie układu nerwowego może być wynikiem zaburzenia, napięć i stresu układu ruchowego, spowodowane postawą pionową człowieka. Niesymetryczne obciążenie grawitacyjne układu ruchowego czy pojawienie się defektów rozwojowych lub też podrażnienie: mechaniczne, termiczne czy psychiczne układu nerwowego są często przyczyną uszkodzenia mechanicznego albo podwichnięcia segmentów kręgosłupa co za tym idzie problemów bólowych.

      Czym dokładnie zajmuje się chiropraktyka? Chiropraktyka jest rodzajem terapii manualnej wykonywanej na aparacie ruchu człowieka, dziedziną medycyny niekonwencjonalnej. Chiropraktyka przede wszystkim opiera się na diagnozie, leczeniu oraz zapobieganiu mechanicznym zaburzeniom i dysfunkcjom narządu ruchu. Oddziałuje na układ ruchu bezpośrednio lub pośrednio poprzez powięzi (wszystkie włókna kolagenowe tkanki łącznej). Chiropraktyka w szczególności bardzo dobrze sobie radzi z takimi dolegliwościami jak: wszelkiego pochodzenia bóle kręgosłupa (włącznie z rwą kulszową czy dyskopatią), zwyrodnienia stawów, bóle stawów, przyspiesza regenerację po kontuzjach – zwichnięciach, złamaniach czy skręceniach. Bardzo istotna jest również profilaktyka chiropraktyczna. Oczywistym jest, że osoby dbające o uzębienie regularnie chodzą do dentysty, dzięki czemu zapobiegają niepotrzebnej degradacji zębów, podobnie jest z chiropraktyką, aby zapobiegać  degradacjom kręgosłupa i zachować optymalny stan zdrowia należy regularnie korzystać z opieki chiropraktyka. Chiropraktyk jest osobą ze stosownym wykształceniem medycznym i chiropraktycznym, który poświęca szczególną uwagę biomechanice kręgosłupa, układowi ruchowemu, nerwowemu i naczyniowemu oraz zwraca uwagę na sposób odżywiania się.