10 gru

Dlaczego siedzenie nam szkodzi ?!

Czytając ten tekst prawdopodobnie siedzisz, nikomu nie zaszkodzi kilka minut siedzenia. Ale im dłużej siedzisz tym gorzej czuje się Twoje ciało. Siedzi i odlicza chwile aż znowu wstaniesz i zabierzesz je na spacer.

Przecież to brzmi niedorzecznie. Przeciąż nasze ciała uwielbiają siedzieć?

Niezupełnie.

Owszem, siadając na chwilę możemy się odstresować, lub odpocząć po ćwiczeniach. Niestety nasz obecny styl życia sprawia, że siedzimy dużej niż się poruszamy. Nasze ciała nie zostały stworzone do siedzącego trybu życia, a wręcz przeciwnie. Ludzkie ciało zostało stworzone do ruchu. Dowody na to można znaleźć w jego budowie. Jesteśmy zbudowania z około 360 stawów i około 700 mięśni, które umożliwiają nam Entelo-Profilaktyka-zdrowia-388x220płynne poruszanie. Wyjątkowa postawa ciała pozwala nam się wyprostować wbrew sile grawitacji. Krew krąży prawidłowo kiedy się poruszamy. Komórki nerwowe też korzystają z ruchu. Skóra jest elastyczna by dopasować się do ruchów. Skoro więc każdy centymetr ciała jest przygotowany na ruch, co dzieje się kiedy się nie ruszamy?

Zacznijmy od istoty problemu. Kręgosłup jest długą konstrukcją złożoną z kręgów oraz chrząstek umieszczonych między nimi. Dzięki stawom, ścięgnom i mięśniom przyczepionym do kręgów wszystko trzyma się razem. Często siedzimy z okrągłymi plecami i opadniętymi ramionami. Pozycja ta kładzie nierówny nacisk na kręgosłup. Z czasem powoduje to przeciążenie niektórych ścięgien i stawów oraz napięcie mięśni, które naciągają się aby dostosować się do zaokrąglonych pleców, a nawet zużycie chrząstek miedzykręgowych i zablokowanie stawów międzykręgowych co zaburza pracę kręgosłupa podczas ruchu i generuje ogromne przeciążenia na dyski międzykręgowe (powstają przepukliny tzw. dyskopatia). Przy takiej zgarbionej pozycji ciała zmniejsza się objętość klatki piersiowej plucapozostawiając płucom mniej miejsca na rozszerzanie się. Stanowi to problem bo chwilowo ograniczamy ilość tlenu, który wypełnia płuca i przedostaje się do krwi. Wokół szkieletu mamy mięśnie, nerwy, tętnice i żyły, które tworzą tkankę miękką. I właśnie siedząc napieramy, uciskamy i zgniatamy ją co stanowi dla tkanki duże obciążenie. Czy czuliście kiedyś drętwienie i opuchnięcie kończyn podczas siedzenia? W miejscach, które są najbardziej ściśnięte mogą zostać zablokowane nerwy, tętnice czy żyły. Ogranicza to sygnały nerwowe co powoduje drętwienie i zmniejsza ciśnienie krwi w żyłach powodując ich opuchnięcie. Długotrwałe siedzenie czasowo dezaktywuje lipo-proteinę lipazę (specjalny enzym znajdujący się w ścianach naczyń krwionośnych, który rozbija tłuszcz we krwi). Dlatego siedząc znacznie gorzej spalamy tłuszcz niż podczas ruchu.

A jaki wpływ ma brak aktywności na mózg?

Prawdopodobnie aby używać mózgu najczęściej siadasz. Jak na ironię, długie siedzenie nie służy temu. W pozycji siedzącej zmniejsza się przepływ krwi i spada ilość tlenu, który dociera do układu krwionośnego z płuc. Mózg potrzebuje obu tych rzeczy do działania. ZsBktoASWh0dHA6Ly9vY2RuLmV1L2pjbXNNZWRvbmV0QnVja2V0L2U4MjQ4YzkzLWE3OTgtNDg1Zi04ZTZiLTFmODU4ODg1MDE0Ny5qcGeRkwXNAqPNAXsDlatego poziom koncentracji prawdopodobnie spadnie na skutek zmniejszonej aktywności mózgu. Niestety negatywne skutki siedzenia są nie tylko krótkotrwałe. Ostatnie badania wykazały, że siedzenie przez długi czas jest związane z występowaniem niektórych nowotworów i chorób serca, a także może przyczynić się do powstania cukrzycy oraz chorób nerek i wątroby. Naukowcy odkryli, że rocznie na świecie brak aktywności jest przyczyną około 9% przedwczesnych zgonów. To ponad 5 milionów ludzi. Tak więc to co wydaje się nieszkodliwym nawykiem istotnie wpływa na nasze zdrowie. Rozwiązanie tego rosnącego zagrożenia na szczęście jest proste i intuicyjne. Jeśli naprawdę musisz siedzieć staraj się prostować zgarbiony kręgosłup. A jeśli nie musisz siedzieć próbuj poruszać się częściej. Warto ustawić przypomnienie, żeby wstawać co pół godziny. Doceń, że ciało jest stworzone do ruchu a nie siedzenia. Skoro tekst już się kończy to warto wstać i się rozruszać i rozciągnąć Zafunduj ciału spacer. Podziękuje Ci za to później

mgr Adrian Kasprzak

źródło: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/sitting/faq-20058005