SKOLIOZA IDIOPATYCZNA

20161110_170743Skolioza idiopatyczna jest to boczne skrzywienie kręgosłupa niewiadomego pochodzenia. Leczenie skoliozy zależy od rodzaju i wielkości skrzywienia kręgosłupa. Wśród opcji leczenia jest obserwacja, rehabilitacja, terapia manualna – chiropraktyka, gorsety oraz operacja.

Najnowsze badania wykazują, że leczenie nieoperacyjne może spowolnić postęp młodzieńczej skoliozy idiopatycznej poprzez , w szczególności gorsety ortopedyczne.

Dla małych skrzywień, poniżej 20°, z niewielką szansą pogorszenia się, zalecana jest obserwacja i leczenie nieoperacyjne, a więc rehabilitacja, ćwiczenia i terapia manualna- chiropraktyka.

Celem terapii nieoperacyjnej jest przede wszystkim zatrzymanie postępu skrzywienia kręgosłupa, a nawet jego korekcja skrzywień, które w przyszłości mogą przerodzić się w poważne problemy z kręgosłupem. Wskazaniem do zastosowania gorsetów jest skolioza pomiędzy 25°-40° u rosnącego dziecka lub skrzywienie mniejsze niż 25° z udokumentowanym pogorszeniem (co najmniej 1° na miesiąc).