05 wrz

Czym tak na prawdę jest wypadnięcie dysku.

Czym jest wypadnięcie dysku?

Czy określenie wypadnięcie dysku faktycznie oznacza że dysk się wysunął czy wypadł?

Oczywiście, że nie. Nic takiego nie ma miejsca. Ta potoczna nazwa określa schorzenie zwane dyskopatią czy inaczej przepukliną kręgosłupa, a dokładniej krążka międzykręgowego (mechaniczne uszkodzenie krążka międzykręgowego i przesunięcie materiału międzykręgowego poza anatomiczny obszar przestrzeni międzykręgowej). Ponad 90% osób cierpiących na bóle pleców ma przepukliny kręgosłupa na różnych poziomach. Nie zawsze są one przyczyną bólu. Mogą być tylko konsekwencją towarzyszącą bólowi powstałemu przez generowanie ogromnych przeciążeń na kręgosłup i struktury mięśniowo-powięziowe w jego obszarze. Powstałe przede wszystkim poprzez niewłaściwe dźwiganie ciężkich przedmiotów czy złą postawę podczas siedzenia. Zgarbiona sylwetka mocno przeciąża kręgosłup, dodając do tego czas (bardzo często dziesiątki lat) uzyskamy idealny przepis na zwyrodnienia i przepuklinę kręgosłupa.
Dyski międzykręgowe składają się w 80 % z wody i nie są one ciałem stały, który mógłby się wysuwać czy wypadać. Nie da się ich również „wsunąć” na miejsce. Często zmiany powstające latami są nieodwracalne lub można je tylko zminimalizować. Dysk składa się z jądra miażdżystego oraz otaczającego go pierścienia włóknistego.

Jak to wygląda:

mnjrys.1

Przepuklina dysku, czyli dyskopatia jest uszkodzeniem pierścienia włóknistego dysku zachodzącym pod wpływem czynników mechanicznych takich jak zła postawa ciała czy nieprawidłowa pod względem ergonomicznym fizyczna praca. Jest to rozerwanie tkanki pierścienia włóknistego pod wpływem urazów i mikro-urazów. W konsekwencji dochodzi do wpuklenia się mas jądra miażdżystego do powstałej szczeliny (uszkodzenie dysku „MAŁE” rys 1). Jeżeli uszkodzenie nie powoduje uwypuklenia zarysu krążka międzykręgowego, mówimy o uszkodzeniu wewnątrzdyskowym. Jeśli zaś dochodzi do zniekształcenia pierścienia(uszkodzenie „ŚREDNIE” rys 1) i ewentualnie jego przerwania, to powstaje przepuklina dysku (uszkodzenie „DUŻE” rys 1).

Jak przeciwdziałać powstawaniu przepuklin kręgosłupa ?
Podstawową profilaktyką jest przede wszystkim ruch, codzienny, regularny ruch.. Ruch w każdej postaci, oczywiście dostosowany do możliwości każdego z osobna, może być to bieganie, szybki marsz, rower czy inne sporty lekkoatletyczne. Najważniejsza jest regularność i systematyka.

Jedyną pozaoperacyjną metodą, która przeciwdziała powstałym przepuklinom i zmniejsza już powstałe, jest metoda Flexion Distraction. Terapia ta jest  udokumentowaną klinicznie terapią, stosowaną w leczeniu bólu kręgosłupa. Największą możliwością tej terapii jest bezoperacyjne zmniejszenie przepukliny dysku i jego regeneracja. Terapia opiera się na badaniach amerykańskiego doktora, radiologa i badacza naukowego –  dr James M. Cox.

 

Terapia Flexion Distraction przede wszystkim jest bezpieczna, łagodna i skuteczna. Skierowana do pacjentów z bardzo poważnymi dolegliwościami kręgosłupa takimi jak: rwa kulszowa i barkowa, dyskopatia, drętwienie, mrowienie kończyn, itp. Objawy te, spowodowane są przepukliną krążka międzykręgowego, który uległ spłaszczeniu i wysunięciu przez wieloletnie przeciążenia. Do tej pory jedynym wyjściem był zabieg chirurgiczny. Dzięki terapii Dr. Cox`a,  pacjent może uniknąć operacji.

FD-tableTerapia ta polega na odciążeniu chorego fragmentu kręgosłupa, poprzez  zmniejszenie ciśnienia wewnątrz dysku, co prowadzi do pomniejszenia się przepukliny (dzięki wytworzonemu podciśnieniu w dysku przepuklina jest zasysana z powrotem) i dzięki temu zmniejsza się ucisk  na korzenie nerwowe, dając ulgę w bólu. Dodatkowo dzięki terapii, następuje powiększenie się otworów międzykręgowych, a także przywracany jest facetjoints2-BBruch w stawach kręgosłupa. Najważniejszym efektem jest również regeneracja krążków międzykręgowych, które stają się bardziej nawodnione, odżywione i większe. Efekty terapii Flexion Distraction, są udowodnione  w wielu pracach naukowych i badawczych, co sprawia ze terapia ta jest niepodważalna i w pełni medyczna.